Zaledwie 2h i 40 min. jazdy samochodem z Wrocławia leży stolica jednego z najpiękniejszych europejskich regionów turystycznych. Możesz też skorzystać z połączenia lotniczego z Berlinem i do Saksonii dostać się pociągiem. Saksonia oferuje wszystko, co potrzebne do spędzenia niezapomnianego urlopu czy wypadu weekendowego. W bogatej ofercie atrakcji znajdują się nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, lecz również cuda architektury, arcydzieła ze świata sztuki oraz kulinaria. W tym roku Chemnitz zyskało miano Europejskiej Stolicy Kultury 2025.
Chemnitz w tym roku będzie pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2025. W myśl hasła "C THE UNSEEN" miasto, wraz z innymi obiektami z wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO regionu Rudaw oraz regionu Chemnitz Zwickau, zaprezentują bogactwo wspólnego dziedzictwa kulturowego i przemysłowego oraz piękno tutejszego zróżnicowanego krajobrazu. Przez cały rok odbywać się będą liczne wydarzenia muzyczne i sportowe, oraz imprezy związane ze sztuką i designem – kierując uwagę publiczności na nieodkryte dotąd miejsca, mniej znane twarze oraz kryjący się tutaj potencjał! Ostateczny program opublikowany zostanie w październiku.
Więcej »Freiberg również uczci zdobycie przez Chemnitz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2025 roku miasto, wpisane na listę UNESCO, zaplanowało szereg wydarzeń prezentujących jego bogatę historię. Dla miłośników kultury: otwarcie nowego muzeum, festiwal muzyki organowej, Dzień Światowego Dziedzictwa Deskorolkowego czy Purple Path Soundtrack. Nie zabraknie też stałych atrakcji, takich jak: Festiwal Miasta Górniczego z imponującym pochodem górniczym czy jarmark bożonarodzeniowy, Letnie Noce Freiberga w zamku Freudenstein oraz we wrześniu międzynarodowy festiwal muzyki organowej "Silbermann Days”. Poza tym zaplanowano: spotkania makerskie (spotkania społeczności DIY), wystawy prac Otto Altenkircha i Güntera de Bruyna, wydarzenie “TuLino w trasie”, czy “Dzwoniące Dzwony”.
Więcej »Żywe, młode i o europejskim charakterze – tak można opisać liczne imprezy, które odbywają się w mieście nad Nysą przez okrągły rok. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ViaThea. Przez trzy dni w lipcu artyści z całego świata zamieniają ulice i place miasta w niesamowitą krainę fantazji. Inne atrakcyjne wydarzenia to Jarmark Garncarski i Dni Jazzu.
Poznaj szczegóły miejsca »Znane wydarzenia, takie jak Wielkanoc Serbołużyczan lub jeden z najstarszych niemieckich jarmarków Bożonarodzeniowych, Bautzener Wenzelsmarkt, czekają na Ciebie w środku średniowiecznego krajobrazu. Dowiedz się więcej o kulturze Serbołużyczan w Muzeum Serbołużycznym, restauracji serbołużyckiej Wjelbik lub Domu Serbołużyczan.
Poznaj szczegóły miejsca »Freiberg w Saksonii jest partnerem Chemnitz, Europejskiej Stolicy Kultury 2025. To srebrne miasto zachwyca kulturą światowej klasy, średniowiecznym klimatem, bogatą historią oraz tradycjami bożonarodzeniowymi z Rudaw. Należy ono do obszaru dziedzictwa UNESCO Erzgebirge/Krušnohoří i imponuje przede wszystkim historycznym tłem: twarz średniowiecznego starego miasta kształtowało ponad 800 lat wydobycia srebra, które przyniosło sławę całemu regionowi. Freiberg od dawna jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Saksonii. Z kulturą światowej klasy stanowi prawdziwą gratkę dla koneserów, globtroterów i miłośników kultury. Zachwyć się największą w Europie kolekcją kryształów i minerałów, muzyką wybrzmiewająca z zabytkowych organów, poznaj górnicze tradycje, weź udział w uroczystościach adwentowych w Górach Rudnych, poczuj z całą rodziną klimat starego miasta i chodź na wycieczkę jedną z wielu tras pełnych niezapomnianych atrakcji.
Więcej »Kamera-akcja! Görlitz to prawdziwie gwiazdorskie miasto - nakręcono tu już ponad 100 filmów. Specjalne wycieczki filmowe dają fanom kina możliwość odkrycia miasta śladami międzynarodowych gwiazd. A kto woli zwiedzić filmowe miasto na własną rękę, temu polecamy indywidualną wycieczkę z naszym wielojęzycznym audioprzewodnikiem Görliwood.
Poznaj szczegóły miejsca »Przez średniowieczne centrum Freiberga prowadzi wyjątkowa trasa przygodowa ze srebrnymi rzeźbami. Jedenaście wyrzeźbionych postaci, większych od człowieka, łączy najważniejsze atrakcje miasta, oferując możliwość dotknięcia, sfotografowania i doświadczenia historii górniczej miasta. Trasa ma ok 3 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje od 60 do 120 minut. Polecana jest szczególnie rodzinom. Trasę Srebrną można odkrywać interaktywnie z pomocą aplikacji, która zawiera filmy, szczegóły historyczne oraz quizy. Wśród srebrnych rzeźb znajdują się takie postaci, jak:
Łużyce wyróżniają się wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym ciesząc się czterema tytułami UNESCO skupionymi na bardzo małym obszarze. W jego centrum znajduje się transgraniczny Park Mużakowski, wpisany w roku 2004 na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Położony na granicy Niemiec i Polski kompleks zachwyca efektami niestrudzonej pracy księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Jego dziedzictwo uzupełniają dwa rezerwaty biosfery UNESCO: Las Szprewski (Spreewald) oraz Górnołużyckie Stawy i Wrzosowiska, a także rozciągający się po dwóch stronach granicy geopark UNESCO Łuk Mużakowa (Muskauer Faltenbogen). Te wyjątkowe krajobrazy są efektem wielowiekowej działalności człowieka i górnictwa wśród imponujących śladów epoki lodowcowej. Ich bogactwo uzupełniają wciąż żywe, nie tylko odświętne zwyczaje Serbołużyczan.
Poznaj szczegóły miejsca »Żytawa - leżąca na styku trzech państw: Polski, Czech i Niemiec, bogata w kulturę i urokliwa piękność pełna jest fascynującej architektury z okresu największego rozkwitu „Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast” oraz skarbów sakralnych. Rozciągające się u bram miasta pasmo górskie zaprasza na niczym nieograniczoną rozrywkę w plenerze i górskie przejazdy kolejką wąskotorową.
Poznaj szczegóły miejsca »Zwiedzaj unikalną architekturę zamku Albrechtsburg w Meissen i dowiedz się więcej o licznych freskach i ciekawostkach za pomocą VR (Virtual Reality - wirtualna rzeczywistość) oglądając rekonstrukcje 3D, interaktywne mapy i obrazy w wysokiej rozdzielczości. Dostępne w 10 językach, także w j. polskim, również dla osób niepełnosprawnych. Cena Histopad jest wliczona w cenie biletu.
Oficjalna informacja o Histopad »Ponad 850-letnia tradycja, winnice na malowniczych stokach nad Łabą, coroczne festyny winiarskie przyciągające smakoszy z całej Europy, a całość połączona w Saksoński Szlak Wina, czyli ok. 55 km kulinarnych przyjemności. Winnice Schloss Wackerbarth, Weingut Hoflößnitz, Weingut Karl Friedrich Aust i inne zachęcają do odwiedzin. Miasto z pełnym oddaniem pielęgnuje również pamięć o jego słynnym mieszkańcu: Karolu Mayu, którego życie i twórczość ściśle związane są z Radebeul. Tutaj „narodzili się” Winnetou i Old Shatterhand – bohaterowie jego powieści – których do dziś spotkać można w tutejszym Muzeum Karola Maya. Każdego roku liczni fani oddają hołd swoim literackim bohaterom podczas Dni Karola Maya.
Poznaj szczegóły miejsca »Zwickau to czwarte pod względem wielkości miasto w Saksonii. Jego oferta turystyczna jest niezmiernie bogata: klimatycznie knajpki, eleganckie restauracje, hotele od rodzinnych po luksusowe, klimat sprzyjający zakupom, piękne parki i muzea. To tutaj rozpoczął się w 1904 roku triumfalny przejazd nowego wynalazku, jakim był samochód, przez świat. August Horch położył tu kamień węgielny pod swoje imperium, które dało początek Audi. Muzeum nazwane jego imieniem to świat fascynujących przeżyć: obok wypolerowanych modeli Horcha, Audi, Wanderera i DKW spotkać można również kilka wersji „Trabanta”. Wspominając 900-letnią historię Zwickau, nie możemy oczywiście nie wspomnieć o innej ważnej epoce – czasach, kiedy życie miasta dominowane było przez sukienników i górników. Ozdobą odrestaurowanej starówki jest potężna katedra mariacka, górująca nad pochodzącymi z XIII wieku, wyglądającymi niczym miniaturki, starymi plebaniami. Warte odwiedzenia są również 500-letnie sukiennice, ratusz oraz pływalnia Johannisbad.
Poznaj szczegóły miejsca »To miasto jak malowane leży w krajobrazie Drezdeńskiej Doliny Nadłabskiej z jej winnicami, pałacami i masywami nadłabskiego piaskowca Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Z daleka witają wieże kościelne średniowiecznej Starówki. Aż się nie chce wierzyć, że to miasto przeżyło niezwykle burzliwą historię - od pierwszych wzmianek archiwalnych biskupa Henryka Miśnieńskiego w 1233 r., przez Wojnę Północną w 1706 r., aż po straszną katastrofę powodzi w 2002 r. W tym roku Pirna i Drezno obchodzą 300 urodziny Canaletta. Artysta namalował 11 “wedut” - obrazów przedstawiających panoramy tych miast.
Poznaj szczegóły miejsca »Miasto od lat niezmiennie przyciąga turystów. Zawsze warto je odwiedzić, choćby na weekend, odetchnąć, podelektować się pięknem zbiorów sztuki, posiedzieć w kafejkach na starówce, wybrać na niespieszny rejs parostatkiem pośród malowniczych widoków. Albo aktywnie: na rower i do pobliskiej Krainy Łaby, zajechać do winnic, poodkrywać pałace i ogrody. Co warto zobaczyć w Dreźnie i jego okolicach?
Poznaj szczegóły miejsca »Dawna stolica elektoratu Saksonii uwodzi odwiedzających swoją 1000-letnią historią. Torgau jest jednym z najlepiej zachowanych niemieckich miast renesansowych. Spacer wąskimi uliczkami ukazuje ponad 500 zabytków z późnego gotyku i renesansu. Zamek Hartenfels jest prawdopodobnie najbardziej znanym i wyjątkowym budynkiem w mieście. Znajduje się w pobliżu centrum na brzegu Łaby.
Poznaj szczegóły miejsca »„Szczęść Boże“! Położne w Rudawach miasto Annaberg-Buchholz oczarowuje swoją przepiękną panoramą urozmaiconą mistrzowsko wykonanym rękodziełem, żywą sztuką sakralną, filigranowym rzemiosłem i kulinarnymi przysmakami. Odkryj różnorodność górniczych i rzemieślniczych tradycji, a także miejsce działalności legendarnego matematyka Adama Riesa.
Poznaj szczegóły miejsca »Plauen to miasto położone niecałe 80 km od Chemnitz. Ma długą i bogatą historię produkcji tekstyliów, a koronki "made in Plauen" zaczęły podbijać świat od końca XIX wieku. Zwiedzający mogą odkrywać wszystko, co związane z tekstyliami, w "Fabryce nici", nowym interaktywnym muzeum w dawnej drukarni perkalu. Plauen ma również wspaniałą zabytkową architekturę, w tym renesansowy ratusz, rząd wielowiekowych domów tkaczy w centrum miasta i kilka przyciągających wzrok mostów.
Poznaj szczegóły miejsca »Znaleziska rudy i cyny przyciągnęły niegdyś w zachodnie Rudawy tysiące ludzi, a Schwarzenberg uczyniły bogatym centrum regionu. Dziś do spacerów po mieście zachęca zabytkowa starówka, pełna romantycznych uliczek i urokliwych sklepików. Panoramę miasta, którego historia sięga 850 lat wstecz, tworzy charakterystyczny duet sąsiadujących ze sobą kościoła św. Jerzego i zamku Schwarzenberg. Znajdujące się w zamku muzeum PERLA CASTRUM zaprasza starszych i młodszych na ekscytującą podróż przez historię regionu.
Poznaj szczegóły miejsca »Freiberg - miasto srebra, leżące u stóp gór Rudawskich zachwyca niebiańskimi dźwiękami „króla instrumentów”, atrakcjami ukrytymi głęboko pod ziemią, wytwornymi domami mieszczańskimi i kamieniami szlachetnymi, których piękna nie da się nawet opisać słowami.
Poznaj szczegóły miejsca »Miasto Chemnitz opowiada niepowtarzalną historię – o przełomowych odkryciach w branży produkcji samochodów, budowy maszyn oraz w przemyśle włókienniczym, a także o odważnych przedsiębiorcach, takich jak Richard Hartmann, Carl Gottlieb Haubold czy Louis Schönherr. Jako nowoczesne miasto przemysłowe, Chemnitz dopisało dalszy ciąg tej historii i jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast w Niemczech. Miasto stanowi centrum technologii w kluczowych branżach – w przemyśle motoryzacyjnym i części zamiennych, technologii informacyjnej, a także w zakresie budowy maszyn i instalacji.
Chemnitz ma również wiele do zaoferowania miłośnikom sztuk pięknych. Na przykład Kunstsammlungen Chemnitz (Zbiory Sztuki w Chemnitz), a także Muzeum Gunzenhauser, mieszczące jedną z najbardziej imponujących kolekcji modernizmu klasycznego. Tymczasem Sächsische Industriemuseum (Saksońskie Muzeum Przemysłu) łączy historię ze współczesnością. Teatry Miejskie i Filharmonia imienia Roberta Schumanna przyciągają widzów z całych Niemiec.
Dowiedz się więcej »Pomimo bycia jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy, Niemcy nie należą do najdroższych państw na naszym kontynencie. Często ceny w Niemczech są porównywalne do tych polskich, jeśli bierzemy pod uwagę żywność lub ubrania. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech bardzo popularne są duże dyskonty, w których ceny wielu produktów są porównywalne do tych w Polsce. Za obiad w restauracji zapłacimy w okolicach 15 do 20€, za piwo lub napój dopłacimy kolejne 4 do 5€.
Pokój w hotelu w przyzwoitym standardzie w dobrej lokalizacji możemy znaleźć już w przedziale 40-60€, pokój bez łazienki za 30-40€, a niesamodzielny pokój w hostelu za 15-30€. Warto szukać promocji na popularnych portalach rezerwacyjnych i rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej.
Od 1 maja w Niemczech wejdzie w życie jeden bilet miesięczny dla transportu publicznego. Bilet będzie dostępny przez aplikację jako subskrypcja na smartfonie lub jako karta chipowa. Początkowo będzie także dostępny w formie papierowej. Abonament można będzie anulować co miesiąc.
Komfortowe pokoje i mniejsze apartamenty przewidziane na rodzinę z dziećmi lub grupę przyjaciół. Dla amatorów zwiedzania w wersji budżetowej.
Sprawdź ofertęEkskluzywne apartamenty i luksusowe pokoje z bogatym wyposażeniem dla wielbicieli wyższego standardu. Zakwaterowanie dla dwóch i więcej osób.
Sprawdź ofertęPrzytulne bazy wypadowe w podróży dla jednej osoby lub pary. Podstawowe wyposażenie i usługi oraz łatwy dojazd do wybranych atrakcji miasta.
Sprawdź ofertęWysoki standard zakwaterowania idealnego na niezapomniany weekend lub dłuższy pobyt dla 1-2 osób. Dodatkowe wygody wzbogacą wrażenia z wyjazdu.
Sprawdź ofertę