Witryna "Saksonianaweekend.pl" używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Czytaj więcej

Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii Majówka w saksonii
1/21

Saksonia jest bliżej niż myślisz!

Zaledwie 2h i 40 min. jazdy samochodem z Wrocławia leży stolica jednego z najpiękniejszych europejskich regionów turystycznych. Możesz też skorzystać z połączenia lotniczego z Berlinem i do Saksonii dostać się pociągiem. Saksonia oferuje wszystko, co potrzebne do spędzenia niezapomnianego urlopu czy wypadu weekendowego. W bogatej ofercie atrakcji znajdują się nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, lecz również cuda architektury, arcydzieła ze świata sztuki oraz kulinaria.

2/21

DREZNO – NIEKWESTIONOWANY KLEJNOT SAKSONII

Miasto od lat niezmiennie przyciąga turystów. Zawsze warto je odwiedzić, choćby na weekend, odetchnąć, podelektować się pięknem zbiorów sztuki, posiedzieć w kafejkach na starówce, wybrać na niespieszny rejs parostatkiem pośród malowniczych widoków. Albo aktywnie: na rower i do pobliskiej Krainy Łaby, zajechać do winnic, poodkrywać pałace i ogrody. Co warto zobaczyć w Dreźnie i jego okolicach?

Poznaj szczegóły miejsca »
3/21

DZIEDZICTWO ŁUŻYC

Łużyce wyróżniają się wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym ciesząc się czterema tytułami UNESCO skupionymi na bardzo małym obszarze. W jego centrum znajduje się transgraniczny Park Mużakowski, wpisany w roku 2004 na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Położony na granicy Niemiec i Polski kompleks zachwyca efektami niestrudzonej pracy księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Jego dziedzictwo uzupełniają dwa rezerwaty biosfery UNESCO: Las Szprewski (Spreewald) oraz Górnołużyckie Stawy i Wrzosowiska, a także rozciągający się po dwóch stronach granicy geopark UNESCO Łuk Mużakowa (Muskauer Faltenbogen). Te wyjątkowe krajobrazy są efektem wielowiekowej działalności człowieka i górnictwa wśród imponujących śladów epoki lodowcowej. Ich bogactwo uzupełniają wciąż żywe, nie tylko odświętne zwyczaje Serbołużyczan.

© Mario Kegel

Odkryj łużyckie dziedzictwo »
Goerlitz
4/21

Görlitz - wydarzenia kulturalne w wymarzonej scenerii

Żywe, młode i o europejskim charakterze – tak można opisać liczne imprezy, które odbywają się w mieście nad Nysą przez okrągły rok. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ViaThea. Przez trzy dni w lipcu artyści z całego świata zamieniają ulice i place miasta w niesamowitą krainę fantazji. Inne atrakcyjne wydarzenia to Jarmark Garncarski i Dni Jazzu.

© Europastadt Görlitz/Zgorzelec GmbH

Poznaj szczegóły miejsca »
5/21

Miasto wież i Łużyczan

Znane wydarzenia, takie jak Wielkanoc Serbołużyczan lub jeden z najstarszych niemieckich jarmarków Bożonarodzeniowych, Bautzener Wenzelsmarkt, czekają na Ciebie w środku średniowiecznego krajobrazu. Dowiedz się więcej o kulturze Serbołużyczan w Muzeum Serbołużycznym, restauracji serbołużyckiej Wjelbik lub Domu Serbołużyczan.

© Philipp Zieger

Poznaj szczegóły miejsca »
6/21

Chemnitz – kulturalna Stolica Europy w 2025

Chemnitz - przemysłowe miasto Saksonii. Za rok będzie Kulturalną Stolicą Europy. Odegrało ono ważną rolę w rozwoju przemysłu i kultury. Ma wiele do zaoferowania koneserom sztuki, bowiem w tutejszych muzeach zgromadzono wyjątkowe kolekcje Otto Dixa, Edwarda Muncha, Caspara Davida Friedricha i wielu innych znakomitych artystów. W 2025 roku, w ramach działań promujących Chemnitz, jako kulturalną stolicę Europy realizowanych będzie ponad 100 projektów z różnorodnych dziedzin. Zaprezentują one bogate dziedzictwo kulturalne, przemysłowe i naturalne miasta.

© Ernesto Uhlmann

Poznaj szczegóły miejsca »
Kino
7/21

Filmowe Görliwood

Kamera-akcja! Görlitz to prawdziwie gwiazdorskie miasto - nakręcono tu już ponad 100 filmów. Specjalne wycieczki filmowe dają fanom kina możliwość odkrycia miasta śladami międzynarodowych gwiazd. Polecamy również wycieczkę objazdową „Na tropie Görliwood”. Czerwony piętrowy autobus odwiedza ważne miejsca w mieście, które służyły za plan filmowy. A z odrobiną szszęścia można nawet natknąć się na międzynarodową gwiazdę filmową.

© Europastadt Görlitz/Zgorzelec GmbH

Poznaj szczegóły miejsca »
8/21

Budziszyn – Park Dinozaurów

Budziszyn słynie nie tylko z zachwycającej średniowiecznej starówki, ale także z największego w Niemczech Parku Dinozaurów. To miejsce, w którym poprzez zabawę możemy przeżyć podróż do pradziejów ludzkości. Czeka tu na nas prawie 300 naturalnej wielkości figur dinozaurów, park linowy, ogromne zjeżdżalnie, strefa badawcza, czy wodny plac zabaw, na którym co chwilę zaskakuje nas wybuch gejzeru. Nauka poprzez zabawę, to kluczowa sentencja tego miejsca.

© Saurierpark

W ten sposób spędzisz czas z rodziną »
9/21

Lipsk - wprowadzenie

To miasto zawsze czymś zaskakuje: boomtown, drugi Berlin, znane miasto targowe i ośrodek pracy twórczej sławnych kompozytorów – tym wszystkim jest Lipsk! Wiele określeń można by użyć, żeby scharakteryzować tę saksońską metropolię. Najlepiej jednak poznać prawdziwą twarz Lipska, oglądając na własne oczy jego, pełną oryginalnych pomysłów, wspaniałą ofertę kulturalną. To właśnie ta kombinacja nadaje charakter miastu i ściąga tu licznych artystów i kreatywnych twórców. Równie imponująca jest długa historia Lipska; Kreująca styl teraźniejszość i przeszłość łączą się tu ze sobą w absolutnie niezwykły sposób.

© PK Fotografie

Poznaj szczegóły miejsca »
10/21

Freiberg w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie odwiedź „terra mineralia” i spróbuj tradycyjnego regionalnego wypieku Eierschecke!

© Philipp Herfort

Poznaj szczegóły miejsca »
11/21

Zittau - powrót do korzeni

Żytawa - leżąca na styku trzech państw: Polski, Czech i Niemiec, bogata w kulturę i urokliwa piękność pełna jest fascynującej architektury z okresu największego rozkwitu „Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast” oraz skarbów sakralnych. Rozciągające się u bram miasta pasmo górskie zaprasza na niczym nieograniczoną rozrywkę w plenerze i górskie przejazdy kolejką wąskotorową.

© Philipp Herfort

Poznaj szczegóły miejsca »
12/21

Weź udział w interaktywnej przygodzie za pomocą tabletu HistoPad w zamku Albrechtsburg w Meissen!

Zwiedzaj unikalną architekturę zamku Albrechtsburg w Meissen i dowiedz się więcej o licznych freskach i ciekawostkach za pomocą VR (Virtual Reality - wirtualna rzeczywistość) oglądając rekonstrukcje 3D, interaktywne mapy i obrazy w wysokiej rozdzielczości. Dostępne w 10 językach, także w j. polskim, również dla osób niepełnosprawnych. Cena Histopad jest wliczona w cenie biletu.

© Szalone Walizki

Oficjalna informacja o Histopad »

Poznaj szczegóły miejsca »
13/21

RADEBEUL – ODKRYJ SAKSOŃSKIE WINNICE

Ponad 850-letnia tradycja, winnice na malowniczych stokach nad Łabą, coroczne festyny winiarskie przyciągające smakoszy z całej Europy, a całość połączona w Saksoński Szlak Wina, czyli ok. 55 km kulinarnych przyjemności. Winnice Schloss Wackerbarth, Weingut Hoflößnitz, Weingut Karl Friedrich Aust i inne zachęcają do odwiedzin. Miasto z pełnym oddaniem pielęgnuje również pamięć o jego słynnym mieszkańcu: Karolu Mayu, którego życie i twórczość ściśle związane są z Radebeul. Tutaj „narodzili się” Winnetou i Old Shatterhand – bohaterowie jego powieści – których do dziś spotkać można w tutejszym Muzeum Karola Maya. Każdego roku liczni fani oddają hołd swoim literackim bohaterom podczas Dni Karola Maya.

© Sebastian Rose

Poznaj szczegóły miejsca »
14/21

Zwickau - Początki światowej motoryzacji

Zwickau to czwarte pod względem wielkości miasto w Saksonii. Jego oferta turystyczna jest niezmiernie bogata: klimatycznie knajpki, eleganckie restauracje, hotele od rodzinnych po luksusowe, klimat sprzyjający zakupom, piękne parki i muzea. To tutaj rozpoczął się w 1904 roku triumfalny przejazd nowego wynalazku, jakim był samochód, przez świat. August Horch położył tu kamień węgielny pod swoje imperium, które dało początek Audi. Muzeum nazwane jego imieniem to świat fascynujących przeżyć: obok wypolerowanych modeli Horcha, Audi, Wanderera i DKW spotkać można również kilka wersji „Trabanta”. Wspominając 900-letnią historię Zwickau, nie możemy oczywiście nie wspomnieć o innej ważnej epoce – czasach, kiedy życie miasta dominowane było przez sukienników i górników. Ozdobą odrestaurowanej starówki jest potężna katedra mariacka, górująca nad pochodzącymi z XIII wieku, wyglądającymi niczym miniaturki, starymi plebaniami. Warte odwiedzenia są również 500-letnie sukiennice, ratusz oraz pływalnia Johannisbad.

© Philipp Herfort

Poznaj szczegóły miejsca »
15/21

Pirna - brama do Szwajcarii Saksońskiej

To miasto jak malowane leży w krajobrazie Drezdeńskiej Doliny Nadłabskiej z jej winnicami, pałacami i masywami nadłabskiego piaskowca Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Z daleka witają wieże kościelne średniowiecznej Starówki. Aż się nie chce wierzyć, że to miasto przeżyło niezwykle burzliwą historię - od pierwszych wzmianek archiwalnych biskupa Henryka Miśnieńskiego w 1233 r., przez Wojnę Północną w 1706 r., aż po straszną katastrofę powodzi w 2002 r. W tym roku Pirna i Drezno obchodzą 300 urodziny Canaletta. Artysta namalował 11 “wedut” - obrazów przedstawiających panoramy tych miast.

© Dauterstädt

Poznaj szczegóły miejsca »
16/21

DREZNO – NIEKWESTIONOWANY KLEJNOT SAKSONII

Miasto od lat niezmiennie przyciąga turystów. Zawsze warto je odwiedzić, choćby na weekend, odetchnąć, podelektować się pięknem zbiorów sztuki, posiedzieć w kafejkach na starówce, wybrać na niespieszny rejs parostatkiem pośród malowniczych widoków. Albo aktywnie: na rower i do pobliskiej Krainy Łaby, zajechać do winnic, poodkrywać pałace i ogrody. Co warto zobaczyć w Dreźnie i jego okolicach?

© Anja Upmeier

Poznaj szczegóły miejsca »
17/21

Torgau - miasto reformacji

Dawna stolica elektoratu Saksonii uwodzi odwiedzających swoją 1000-letnią historią. Torgau jest jednym z najlepiej zachowanych niemieckich miast renesansowych. Spacer wąskimi uliczkami ukazuje ponad 500 zabytków z późnego gotyku i renesansu. Zamek Hartenfels jest prawdopodobnie najbardziej znanym i wyjątkowym budynkiem w mieście. Znajduje się w pobliżu centrum na brzegu Łaby.

© Rainer Weisflog

Poznaj szczegóły miejsca »
annaberg buchholz
18/21

Annaberg-Buchholz - natura i sztuka

„Szczęść Boże“! Położne w Rudawach miasto Annaberg-Buchholz oczarowuje swoją przepiękną panoramą urozmaiconą mistrzowsko wykonanym rękodziełem, żywą sztuką sakralną, filigranowym rzemiosłem i kulinarnymi przysmakami. Odkryj różnorodność górniczych i rzemieślniczych tradycji, a także miejsce działalności legendarnego matematyka Adama Riesa.

© Y. Ukhorskiy

Poznaj szczegóły miejsca »
19/21

48 godzin w… Plauen

Plauen to miasto położone niecałe 80 km od Chemnitz. Ma długą i bogatą historię produkcji tekstyliów, a koronki "made in Plauen" zaczęły podbijać świat od końca XIX wieku. Zwiedzający mogą odkrywać wszystko, co związane z tekstyliami, w "Fabryce nici", nowym interaktywnym muzeum w dawnej drukarni perkalu. Plauen ma również wspaniałą zabytkową architekturę, w tym renesansowy ratusz, rząd wielowiekowych domów tkaczy w centrum miasta i kilka przyciągających wzrok mostów.

© Philipp Herfort

Poznaj szczegóły miejsca »
20/21

Schwarzenberg – Perła Rudaw

Znaleziska rudy i cyny przyciągnęły niegdyś w zachodnie Rudawy tysiące ludzi, a Schwarzenberg uczyniły bogatym centrum regionu. Dziś do spacerów po mieście zachęca zabytkowa starówka, pełna romantycznych uliczek i urokliwych sklepików. Panoramę miasta, którego historia sięga 850 lat wstecz, tworzy charakterystyczny duet sąsiadujących ze sobą kościoła św. Jerzego i zamku Schwarzenberg. Znajdujące się w zamku muzeum PERLA CASTRUM zaprasza starszych i młodszych na ekscytującą podróż przez historię regionu.

© Philipp Herfort

Poznaj szczegóły miejsca »
21/21

Freiberg - historia której możesz dotkąć

Freiberg - miasto srebra, leżące u stóp gór Rudawskich zachwyca niebiańskimi dźwiękami „króla instrumentów”, atrakcjami ukrytymi głęboko pod ziemią, wytwornymi domami mieszczańskimi i kamieniami szlachetnymi, których piękna nie da się nawet opisać słowami.

© Detlev_Müller

Poznaj szczegóły miejsca »

Warto wiedzieć

  • Wszystkie
  • Aktywnie
  • Zamki
  • Rowery
  • Szlaki Piesze
  • Kulinaria
  • Historia
  • Z Rodziną
  • Adwent

Chemnitz - Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku

Miasto Chemnitz opowiada niepowtarzalną historię – o przełomowych odkryciach w branży produkcji samochodów, budowy maszyn oraz w przemyśle włókienniczym, a także o odważnych przedsiębiorcach, takich jak Richard Hartmann, Carl Gottlieb Haubold czy Louis Schönherr. Jako nowoczesne miasto przemysłowe, Chemnitz dopisało dalszy ciąg tej historii i jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast w Niemczech. Miasto stanowi centrum technologii w kluczowych branżach – w przemyśle motoryzacyjnym i części zamiennych, technologii informacyjnej, a także w zakresie budowy maszyn i instalacji.

Chemnitz ma również wiele do zaoferowania miłośnikom sztuk pięknych. Na przykład Kunstsammlungen Chemnitz (Zbiory Sztuki w Chemnitz), a także Muzeum Gunzenhauser, mieszczące jedną z najbardziej imponujących kolekcji modernizmu klasycznego. Tymczasem Sächsische Industriemuseum (Saksońskie Muzeum Przemysłu) łączy historię ze współczesnością. Teatry Miejskie i Filharmonia imienia Roberta Schumanna przyciągają widzów z całych Niemiec.

(źródło: www.chemnitz.de)

Dowiedz się więcej »
© Ernesto Uhlmann

wyjazd do Saksonii - ile zapłacisz

Pomimo bycia jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy, Niemcy nie należą do najdroższych państw na naszym kontynencie. Często ceny w Niemczech są porównywalne do tych polskich, jeśli bierzemy pod uwagę żywność lub ubrania. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech bardzo popularne są duże dyskonty, w których ceny wielu produktów są porównywalne do tych w Polsce. Za obiad w restauracji zapłacimy w okolicach 15 do 20€, za piwo lub napój dopłacimy kolejne 4 do 5€.

Pokój w hotelu w przyzwoitym standardzie w dobrej lokalizacji możemy znaleźć już w przedziale 40-60€, pokój bez łazienki za 30-40€, a niesamodzielny pokój w hostelu za 15-30€. Warto szukać promocji na popularnych portalach rezerwacyjnych i rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej.Od 1 maja w Niemczech wejdzie w życie jeden bilet miesięczny dla transportu publicznego. Bilet będzie dostępny przez aplikację jako subskrypcja na smartfonie lub jako karta chipowa. Początkowo będzie także dostępny w formie papierowej. Abonament można będzie anulować co miesiąc.


Dowiedz się więcej o D-Ticket
Dowiedz się więcej o kosztach podróżowania po Niemczech »
©Wolfgang Gärtner, Drezno

nocleg dopasowany do ciebie

Rodzina

Tanio i przytulnie

Komfortowe pokoje i mniejsze apartamenty przewidziane na rodzinę z dziećmi lub grupę przyjaciół. Dla amatorów zwiedzania w wersji budżetowej.

Sprawdź ofertę

Pełen luksus

Ekskluzywne apartamenty i luksusowe pokoje z bogatym wyposażeniem dla wielbicieli wyższego standardu. Zakwaterowanie dla dwóch i więcej osób.

Sprawdź ofertę

Singiel/Para

Tanio i przytulnie

Przytulne bazy wypadowe w podróży dla jednej osoby lub pary. Podstawowe wyposażenie i usługi oraz łatwy dojazd do wybranych atrakcji miasta.

Sprawdź ofertę

Pełen luksus

Wysoki standard zakwaterowania idealnego na niezapomniany weekend lub dłuższy pobyt dla 1-2 osób. Dodatkowe wygody wzbogacą wrażenia z wyjazdu.

Sprawdź ofertę

Odwiedź nasz nowy portal informacyjny

Rodzina

Zaplanuj Majówkę w Saksonii!

Jeżeli planujesz wycieczkę do Saksonii serdecznie zapraszamy na nasz nowy portal informacyjny! Aktualności, atrakcje turystyczne, propozycje wycieczek. Warto zajrzeć!

Odbierz Pakiet